11/03
2016

Niezwykły stolarz wyjątkowych mebli - Zbigniew Żurawski

„Wykonanie takiego fotela zajmuje do 4 miesięcy.”

„Wzór tego fotela udostępniłem w 2003 roku na 1000-letnim zjeździe Gdańszczan. I wtedy władze miasta Gdańska zaakceptowały ten wzór i postanowiono, że od roku 2005 mnie powierzano wykonanie takich foteli.”

Już kilka osób, wśród których mogę wymienić premiera Mazowieckiego, prezydenta Kaczorowskiego, kanclerza Kohla, profesora Zbierskiego, otrzymało te fotele.”

10/03
2016

Zbigniew Żurawski robi fotel gdański dla Andrzeja Wajdy

„Zbigniew Żurawski z Dąbrówki koło Tczewa od kilkunastu lat tworzy meble, które kiedyś zdobiły wyłącznie dwory i kamienice zamożnych mieszczan. To bogato zdobione meble gdańskie. Spod jego dłuta wychodzą między innymi fotele dla honorowych obywateli Gdańska. Właśnie powstaje taki dla Andrzeja Wajdy. Na zwieńczeniu poręczy musi być lwie głowy, na zaplecku maszkaron i herb Gdańska, plus element osobisty… „

09/03
2016

Zbigniew Żurawski sięga do tradycji słynnych mebli ...

„Od XVI wieku wyrabiano je głównie w Gdańsku, Elblągu i Toruniu. Stanowiły wyposażenie dworów i kamienic mieszczańskich. Mowa o słynnych meblach gdańskich. Do tej tradycji sięga stolarz z Dąbrówki koło Tczewa. Pan Zbigniew Żurawski od kilkunastu lat własnoręcznie tworzy meble, które można zobaczyć między innym w Nowym Ratuszu w Gdańsku i w Katedrze Oliwskiej. Spod jego dłuta wychodzą też fotele, które są przekazywane Honorowym Obywatelom Gdańska.”

08/02
2016

Fotel gdański - krok po kroku

„Najpierw trzeba wyrzeźbić nogi i poręcze. Później rozpoczną się prace nad lwami, herbem gdańska i oryginalnym wypełnieniem kartusza na zaplecku. Wszystko musi być na błysk by dostojny gość mógł usiąść na gotowym, wygodnym fotelu.”

15/09
2015

Parapetówka Panienki z okienka

„Tak to miało wyglądać kilka wieków temu. Maleńki pokoik i ona. Młoda dziewczyna ocalona z tatarskiej niewoli. Wychowanica jednego w gdańskich mieszczan. Tu się bawiła. Tu spała. Tu marzyła o pięknym młodzieńcu, który zdobył jej serce.”

11/09
2013

5 tysięcy elementów. Pół tony wagi ...

„5 tysięcy elementów. Pół tony wagi. Najlepsze materiały. Ręczna robota. Szafa gdańska wykonana według tych samych zasad, które obowiązywały kilkaset lat temu. Wszystko z drewna. Meble na kilka pokoleń.”


KONTAKT
INFO@ARCHEOSOUVENIRS.COM
+48502152777
PRACOWNIA
83-111 MIŁOBĄDZ, DĄBRÓWKA 53
EKSPOZYCJA
CENTRUM JACHTINGU
01-531 Warszawa, ul. Wybrzeże Gdyńskie 2
11-730 Mikołajki, Aleja Kasztanowa 10

Sklep HELLY HANSEN
81-718 Sopot, Powstańców Warszawy 6